Dagens coronatal: Fyn når milepæl i vaccinationer

Fyn er foran landsgennemsnittet i vaccinationsprogrammet, da 25 procent nu er færdigvaccineret.

En fjerdedel af fynboerne over 16 år kan nu kalde sig færdigvaccineret mod covid-19.

Det viser de seneste tal fra Statens Serum Institut (SSI).

Det svarer til, at i alt 126.029 har fået begge stik. Dermed befinder Fyn sig fortsat foran landsgennemsnittet, hvor lidt over 23 procent indtil videre er færdigvaccineret.

Bedst står det til på Ærø, hvor hele 36,76 er færdige, mens Odense Kommune med 22,49 procent er den fynske kommune, hvor færrest har fået deres vaccine.

KommuneIncidens 7/6Incidens 6/6Forskel2. vacc.Andel vacc.
Odense7381,8-10,84629922,49
Nordfyns40,543,9-7,7773826,15
Svendborg30,929,25,81589727,24
Kerteminde42,146,3-9,1660527,71
Langeland08-17,3392931,81
Nyborg37,540,7-7,9831726,06
Assens29,334,2-14,31076826,40
Middelfart23,225,8-10,11055427,04
Faaborg-Midtfyn17,517,50,01373226,63
Ærø000,0219036,76
Total12602925,24
SSI

Problemer med prøvesvar

Ifølge dagens coronatal er der sket et fald i otte ud af ti fynske kommuner, mens der på landsplan er fundet 377 nye smittede.

Men på grund af problemer med forsinkede prøvesvar hos SSI, er hverken dagens eller gårsdagens coronatal retvisende.

Tallene forventes at være underestimeret, da de er baseret på færre prøvesvar. Og der er fortsat en del prøvesvar i kø, skriver SSI på sin hjemmeside.

Problemerne betyder også, at mange borgere ikke kan se deres testsvar fra antigentest og PCR-test fra de seneste dage på sundhed.dk, og at coronapas-appen derfor heller ikke viser alle negative svar, står der videre.

KommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dageForskel
Odense149167-18
Nordfyns1213-1
Svendborg18171
Kerteminde1011-1
Langeland01-1
Nyborg1213-1
Assens1214-2
Middelfart910-1
Faaborg-Midtfyn990
Ærø000
Total231255-24
SSI

Antallet af indlagte falder med 13 til 124, mens ingen er døde det seneste døgn.