Onsdagens coronatal: Trods flere prøvesvar falder smittetallet på Fyn

Antallet af nye smittede med coronavirus falder i de fleste fynske kommuner.

I løbet af den seneste uge er der i alt registreret 210 nye smittede med coronavirus i det fynske.

Det viser de nyeste tal fra Statens Serum Institut, SSI.

SSI oplyser i den forbindelse, at tallene på grund af tekniske problemer de seneste par dage er baseret på flere prøvesvar end sædvanligt. 

Tirsdag var antallet af nye smittede for de seneste syv dage 231, og dermed er smitten altså faldet på Fyn.

På Ærø og Langeland er der ikke registreret en eneste smittet de seneste syv dage, og Svendborg og Middelfart bevarer status quo med incidenstal på henholdsvis 30,9 og 23,2.

KommuneIncidens 9/6Incidens 8/6Forskel2. vacc.Andel vacc.
Odense65,673-10,14671822,69
Nordfyns33,840,5-16,5778226,30
Svendborg30,930,90,01605327,51
Kerteminde29,542,1-29,9679028,49
Langeland000,0392931,81
Nyborg34,437,5-8,3854026,76
Assens31,729,38,21076826,40
Middelfart23,223,20,01065527,30
Faaborg-Midtfyn15,517,5-11,41882536,51
Ærø000,0219036,76
Total13225026,49

I fem andre fynske kommuner er smittetallet faldet siden torsdag, og kun i Assens Kommune stiger incidenstallet en smule til 31,7, fordi der er registret 13 smittede i kommunen i løbet af de seneste syv dage. Det er én mere, end det var tilfældet tirsdag.

132.250 færdigvaccinerede

I løbet af det seneste døgn har 6.221 fået deres andet vaccinestik mod coronavirus. I alt kan 132.250 derfor nu kalde sig færdigvaccinerede, og det er altså 26,5 procent.

På landsplan er der onsdag registreret 904 nye smittetilfælde, og antallet af indlagte falder med to til 122. Af dem er 27 på intensiv, mens 17 får hjælp til at trække vejret af en respirator. 

På landsplan er 476.491.849 personer nu fuldt vaccinerede.

KommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dageForskel
Odense134149-15
Nordfyns1012-2
Svendborg18180
Kerteminde710-3
Langeland000
Nyborg1112-1
Assens13121
Middelfart990
Faaborg-Midtfyn89-1
Ærø000
Total210231-21