Se coronatallene for dit sogn: Smitten falder i én kommune

Tirsdagens smittetal fortsætter i vanlig stil opad og slår igen fynsk rekord. Herunder kan du på kortet, hvordan smitten ser ud i dit sogn.

For 13. dag i træk stiger smitten. Der er i løbet af de seneste syv dage konstateret 22.732 nye smittetilfælde på Fyn, og det er det højeste antal nogensinde. 

Men i én kommune kan de glæde sig over ikke at bidrage til den nye rekord. 

I Assens Kommune falder smitten. 

Det er dog ikke et voldsomt fald, da mandagens smittetal hed 1.446 og tirsdagens tal lyder på 1.438, og således er forskellen altså kun på otte personer. 

KommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dageForskel
Odense1104510636409
Nordfyns13231213110
Svendborg2517243285
Kerteminde96188477
Langeland2792709
Nyborg124912409
Assens14381446-8
Middelfart17391627112
Faaborg-Midtfyn2065199075
Ærø1161151
Total2273221853879

I de resterende kommuner stiger antallet af smittede de seneste syv dage. I Odense er smitten mest udbredt med over 11.000 smittetilfælde, mens det står bedre til på Ærø og Langeland, der begge har under 300 tilfælde. 

Nyborg og Kerteminde i ny klub

Mandag kom incidenstallet for første gang over 5.000 i Odense, og tirsdag fortsætter det opad. 

Incidenstallet indikerer, hvor mange smittede der er per 100.000 indbyggere over syv dage. På den måde er det lettere at sammenligne, hvor udbredt smitten er på tværs af kommunegrænser.

Incidenstal - kommune25/0124/01Forskel
Odense537251733,8
Nordfyns445640859,1
Svendborg426341193,5
Kerteminde400436838,7
Langeland227321993,4
Nyborg403238634,4
Assens35173536-0,5
Middelfart439441116,9
Faaborg-Midtfyn399138463,8
Ærø192619090,9

Nyborg og Kerteminde når ny milepæl med et incidenstal på over 4.000 og kommer dermed i samme klub som Svendborg, Middelfart og Nordfyns Kommune. 

Herunder kan du se, hvordan incidenstallet og antallet af smittede ser ud for dit sogn:

Resten af Danmark

På landsplan er der 46.590 nye smittetilfælde og positivprocenten lyder på 21,81 procent. 

I alt er 918 personer indlagt med og af coronavirus og heraf ligger 44 på en intensivafdeling. Til gengæld er der én person færre i respirator siden mandag. 

80,6 procent af alle danskere er færdigvaccinerede, mens tallet for Fyn hedder 82,2 procent.

Kommune25/0124/01Nye færdigvaccineredeProcentAntal borgere
Odense16828816818010881,7%206007
Nordfyns2438524376982,0%29735
Svendborg49564495432183,7%59197
Kerteminde20060200451583,5%24010
Langeland1040110396584,5%12316
Nyborg26968269501884,0%32122
Assens34237342191883,6%40940
Middelfart33267332472083,9%39631
Faaborg-Midtfyn43261432362583,5%51825
Ærø51855179686,0%6028
Hele Fyn41561641537124582,8%501811