Se tal for dit sogn: Over 24.000 smittede på Fyn den seneste uge

Selvom der kan være udsigt til, at coronarestriktionerne snart ophører, ligger smittetallene stadig højt.

24.241 fynboer har i løbet af den seneste uge fået et positivt svar på en coronaprøve. Det viser de seneste tal fra Statens Serum Institut. 

Det er det højeste antal under pandemien. 

Dagens tal viser også, at smittetallet stiger i de ti fynske kommuner. Således har alle et højere incidenstal, end de havde tirsdag. Incidenstallet viser andelen af smittede per 100.000 indbyggere set over en uge.

Smitten er mest udbredt i Odense, hvor 11.503 personer i løbet af den seneste uge er testet positiv. 

I den anden ende ligger Ærø, som har haft 121 smittetilfælde. 

Incidenstal - kommune26/0125/01Forskel
Odense559553724,2
Nordfyns489444569,8
Svendborg452742636,2
Kerteminde429940047,4
Langeland2737227320,4
Nyborg441540329,5
Assens4113351716,9
Middelfart451843942,8
Faaborg-Midtfyn432139918,3
Ærø200919264,3


Igen over 40.000 smittede

I fem ud af de seneste syv dage har det daglige antal smittede på landsplan været over 40.000. Det er også tilfældet onsdag, hvor 46.747 er konstateret smittet. 

Samtidig stiger det samlede antal indlagte til 938. Det er 20 mere end tirsdag. Det er dog ikke alle coronapositive, der er indlagt på grund af sygdommen. En rapport fra Sundhedsstyrelsen har vist, at mellem 30 og 40 procent af coronapositive er indlagt primært af andre årsager. 

Af de indlagte er 40 så alvorligt syge, at de er indlagt på en intensivafdeling, og af dem får 25 hjælp af en respirator til at trække vejret. Det er henholdsvis fire og tre mindre end tirsdag. 

Der er registreret 21 dødsfald blandt personer, der er testet postiv inden for de seneste 30 dage. 

Restriktioner kan ophøre

Til trods for de høje smittetal kan det snart være slut med restriktioner. I en mail til Folketinget Epidemiudvalg har sundhedsminister Magnus Heunicke (S) oplyst, at han ønsker at følge Epidemikommissionens indstilling. 

Den indstilling går ud på, at coronavirus ikke længere skal klassificeres som samfundskritisk sygdom, og de gældende restriktioner skal ophøre ved januars udgang. 

Statsministeriet har indkaldt til pressemøde om coronasituationen klokken 18.30 onsdag.