Torsdagens coronatal: Færre end 200 nye smittede på Fyn den seneste uge

På Fyn er færre end 200 personer konstateret smittet med Covid-19 i løbet af de seneste syv dage.

Mens hele landet gør klar til at sige farvel til mundbind i butikker og mange andre coronarestriktioner, tager smittetallet på Fyn et dyk. 

I alt er 197 personer registreret smittet med coronavirus i løbet af de seneste syv dage. 

Det viser de nyeste tal fra Statens Serum Institut, SSI. 

Antallet af nye smittede er faldet med 13 siden onsdag, og i ni ud af ti kommuner er smitten enten faldet eller stagneret.

KommuneIncidens 10/6Incidens 9/6Forskel2. vacc.Andel vacc.
Odense63,265,6-3,74710422,88
Nordfyns30,433,8-10,1786226,57
Svendborg30,930,90,01662428,49
Kerteminde37,929,528,5681328,59
Langeland000,0405332,82
Nyborg28,234,4-18,0858526,90
Assens26,931,7-15,11089926,72
Middelfart15,523,2-33,21080727,69
Faaborg-Midtfyn11,715,5-24,51403027,21
Ærø000,0219036,76
Total12896725,83

Kerteminde Kommune har som den eneste på Fyn en lille stigning i incidenstallet, som torsdag er 37,9. Det dækker over, at der er konstateret ni nye smittetilfælde i kommunen i løbet af den seneste uge, hvilket er to flere end onsdag, hvor der var opgjort syv nye smittetilfælde. 

Flere end 47.000 vaccineret i Odense 

Bortset fra Odense har samtlige fynske kommuner vaccineret flere end 26 procent af borgerne over 16 år.

I Odense Kommune er i alt 47.104 personer fuldt vaccineret mod coronavirus, og selvom det er langt det højeste antal på Fyn, er andelen altså den laveste. Den ligger på 22,9 procent.

På landsplan er flere end 77.000 danskere blevet vaccineret mod coronavirus det seneste døgn, og i alt har 1.439.555 danskere fået begge vaccinestik. 

I alt er der konstateret 475 nye smittetilfælde i Danmark det seneste døgn, mens antallet af indlagte falder med to til 120. I alt ligger 22 personer på intensiv og 16 er i respirator. 

KommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dageForskel
Odense129134-5
Nordfyns910-1
Svendborg18180
Kerteminde972
Langeland000
Nyborg911-2
Assens1113-2
Middelfart69-3
Faaborg-Midtfyn68-2
Ærø000
Total197210-13