Lørdagens coronatal: Smitten tager et pænt dyk på Fyn

Flere steder på Fyn melder om et fald i antallet af smittede med coronavirus. Kun én kommune oplever en lille stigning.

I løbet af ugen har der været stigende smitte på Fyn, men lørdag tager de fynske smittetal et pænt dyk flere steder. Det viser lørdagens opgørelse fra Statens Serum Institut, SSI.

Smittetallene falder i de fleste fynske kommuner, heriblandt Odense, Svendborg og Nyborg. Faaborg-Midtfyn Kommune står for dagens højeste fald i incidental med 16.

KommuneIncidens 5/6Incidens 4/6Forskel2. vacc.Andel vacc.
Odense106,8118,5-9,94442121,58
Nordfyns74,381,1-8,4751925,41
Svendborg27,532,6-15,61581727,10
Kerteminde54,750,58,3646527,13
Langeland24,124,10,0392331,77
Nyborg68,878,2-12,0819325,67
Assens4448,8-9,81042225,55
Middelfart36,138,7-6,71038226,60
Faaborg-Midtfyn40,848,6-16,01335725,90
Ærø000,0218536,67
Total12268424,57

Det eneste sted på Fyn, hvor smitten stiger, er Kerteminde. Der er dog tale om relativt få smittede.

Samtidig går det fremad med vaccinationerne på Fyn. Næsten hver fjerde fynbo er blevet færdigvaccineret. 

Ærø er forholdsmæssigt længst fremme med vaccinationerne. På Ærø er 36,7 procent af befolkningen færdigvaccineret. Til sammenligning er 21,6 procent af odenseanerne færdiggvaccineret.

KommuneSmittede i dag på syv dageSmittede i går på syv dageForskel
Odense218242-24
Nordfyns2224-2
Svendborg1619-3
Kerteminde13121
Langeland330
Nyborg2225-3
Assens1820-2
Middelfart1415-1
Faaborg-Midtfyn2125-4
Ærø000
Total347385-38

På landsplan er antallet af nysmittede det laveste siden slutningen af april.

Det seneste døgn er 592 personer registreret smittet med coronavirus. Det er første gang siden slutningen af april, at det daglige antal registrerede nysmittede ligger under 600.

Antallet af indlagte falder med 11 til 134. Der er det seneste døgn sket et dødsfald.

Hvad er incidenstal?